Skuteczny BlogBlogi są uważane za osobiste i elektroniczne pamiętniki, które zawierają różne informacje i linki.

Dla osobistych blogów ta definicja może i jest wystarczająca, ale tak naprawdę jest ona niekompletna.

Oczywiście 7-8 lat temu byłaby ona dla większości blogów poprawna. Ale czasy się zmieniają, świat Internetu też.

Pierwotną nazwą elektronicznych pamiętników jest Weblog, a termin blog jest tylko skrótem.

Dlaczego nazwa Weblog się nie przyjęła?

Prawdopodobnie dlatego, że jest trochę trudniejsza do zapamiętania i może wywołać małe zamieszanie, jeśli pomyli się ją ze statystykami Web Log.

Ogólnie rzecz ujmując blog to internetowy dziennik, który skupia się na ściśle określonej tematyce.

Proces tworzenia i publikowania artykułów na blogu jest nazywany blogowaniem. Osoba, która pisze artykuły to bloger, a pojedyncze artykuły są często określane jako posty.

A teraz wyjaśnimy sobie znaczenie terminu, który jest jedną z najważniejszych części bloga:

 

RSS – Really Simple Syndication

Najprościej mówiąc, RSS to technologia, która dostarcza Ci informacji np. o nowych wpisach na Twojej ulubionej stronie. Umożliwia to program o nazwie FeedBurner – przesyła Ci wszystkie nowe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mail (właściwie, to można porównać ten program np. z autoresponderem).

Jeśli jesteś zainteresowany, aby czytać informacje z Twoich ulubionych stron i blogów na swoim dysku, to koniecznie wykorzystaj kanał „RSS” (dostawcę tych wiadomości).

Od tej chwili, gdy tylko pojawi się jakiś nowy artykuł, od razu zostaniesz o tym poinformowany.
Super, prawda?

W taki sposób każdy autor – łącznie z Tobą – ma możliwość informowania swoich czytelników jak tylko pojawi się nowy artykuł, filmik, nagranie audio czy jakieś opowiadanie.

 

Blogi posiadają informacje o dacie publikacji i są często aktualizowane

Większość stron posiada informacje, które nigdy nie są aktualizowane. Natomiast blogi – w przeciwieństwie do statycznych stron – oferują świeże i aktualne publikacje. Dużo osób aktualizuje swoje blogi nawet kilka razy dziennie, większość jednak robi to codziennie lub kilka razy w tygodniu.

Wpisy na blogach są najczęściej publikowane w chronologicznej kolejności – najnowsze wpisy znajdują się na samej górze. Każdy post ma datę publikacji, tak, aby Twój czytelnik mógł zobaczyć jak aktualne są te informacje.

Zarówno aktualne informacje jak i częste publikowanie nowych artykułów to elementy, które sprawiają, że blogi są tak bardzo lubiane przez wyszukiwarki (Google dosłownie kocha blogi) – do tego tematu wrócimy trochę później.

 

Blogi skupiają się głównie na jednym temacie

Większość blogów jest tworzonych wokół jednego tematu (oczywiście nie ma takiej konieczności – warto łączyć różne tematy). W przypadku osobistych blogów tematem bywa najczęściej sam autor bloga, który publikuje informacje o swoim codziennym życiu, o konkretnych wydarzeniach, karierze zawodowej, hobby, rodzinie, itd., itd.

Jeśli chcesz prowadzić bloga w celach biznesowych, to tematem przewodnim może być np. Twoja firma albo produkty lub seria produktów, różne triki i techniki budowania biznesu, Wellness, wskazówki dla klientów, współpracowników itp.

Równie dobrze możesz publikować na blogu różnego rodzaju newsy lub opinie na temat jakiegoś konkretnego rynku lub gałęzi przemysłu.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że blogi zawierają tylko suche i nieciekawe informacje. Ale to nieprawda. Prawie każde informacje, które możesz opublikować w swoim Newsletterze nadają się również na bloga.

 

Oto jedna z przyczyn, dlaczego pajączek Google tak bardzo lubi blogi

Blogi zawierają aktualne informacje na ściśle określony temat – a to prowadzi oczywiście do tego, że autorzy blogów są uważani w swojej niszy za ekspertów. I to jest dokładnie to, co Google oprócz aktualnych informacji, chce zaoferować swoim klientom – wartościowe i związane z głównym tematem informacje.

Odpowiednie strony – czyli blogi – zajmują dlatego w wynikach Google czołowe pozycje. Artykuły na blogach są tak dobrze przygotowane (tekst, zdjęcia i wideo), że pajączek Google może je bardzo szybko zeskanować i przetrawić.

 

Blogi to instrumenty komunikacji… ciekawe, interesujące i zawierające mnóstwo informacji

Nawet jeśli dzisiejszy wpis okazał się mniej wartościowy, to czytelnicy danego bloga na pewno wrócą za kilka dni, aby sprawdzić czy działo się w między czasie coś ciekawego.

Business Blog jest specyficznym medium, które zostało stworzone przez wspólnotę internetową dla wspólnoty internetowej. Kto chce kupić np. samochód marki Porsche znajdzie w sieci masę blogów z aktualnymi wskazówkami, cenami, itd., do kupna swojego wymarzonego samochodu. Na blogu zagorzałego kolekcjonera lub sprzedawcy znajdziesz na pewno masę artykułów, w których dowodzi on, że zna się na swojej profesji.

 

Blogi mogą przejąć rolę gazet

Z wartościowymi wpisami i z osobistym charakterem wydawcy; z promocją różnych produktów lub linii produkcyjnych – gdzie wcale nie muszą to być tylko ogłoszenia – równie dobrze mogą to być ciekawe historie zadowolonych klientów albo linki do poszczególnych podstron Twojego bloga.

Obojętnie na jaki temat piszesz albo zamierzasz pisać, blogi muszą zapewniać rozrywkę lub zawierać informacje, które są interesujące dla Twojej grupy docelowej.

Tylko wtedy Twoi czytelnicy będą do ciebie wracać.

Zawartość merytoryczna musi być zapakowana w takiej formie, aby zaangażować emocjonalnie Twoich czytelników i jednocześnie musi być atrakcyjna dla pajączka Google – w przeciwnym wypadku cały Twój wysiłek pójdzie na marne.

 

Blogi w takim stopniu ułatwiły publikacje w Internecie, że prawie nie różni się to od pisania maili

A to oznacza, że publikowanie nowych wiadomości wygląda prawie identycznie, jak te pisane w Wordzie czy w Twojej poczcie e-mail. Wystarczy, że zalogujesz się do swojego kokpitu, wybierzesz „Dodaj wiadomość”, napiszesz swój tekst, dodasz słowa kluczowe i opublikujesz. To wszystko.

 

Teraz do głosu dochodzi kanał RSS

Każdy kto zasubskrybuje Twój kanał RSS od razu otrzyma informację, że dodałeś nowy wpis.

Aby za każdym razem przeglądać wszystkie artykuły pojedynczo i przekopywać się przez stertę maili w swojej skrzynce pocztowej, potrzebowałbyś od kilku do kilkunastu godzin dziennie. Na szczęście blogi oszczędzą Ci tych męczarni.

Po pierwsze publikujesz swoje artykuły i strony w sieci znacznie szybciej, łatwiej i bez wysiłku. Od razu dostarczasz je do swoich czytelników. A po drugie korzystasz na tym, że jesteś przez cały czas na bieżąco i wiesz co nowego dzieje się w Twojej niszy, u konkurencji i podobnych tematycznie stronach.

Dodatkowo blogi mają coś specjalnego… można to wyrazić trzema literami – XML!

Już wkrótce kolejna część…

 

Polecam również:


dekalog

 

 

 

Zostań Blogerem 2.0